Wzór przemówienia na 11 Listopada

flaga

flaga Podczas moich szkoleń z wystąpień publicznych, mam przyjemność uczyć i ćwiczyć 8 standardowych sposobów rozpoczynania przemówienia. Truizmem bowiem jest stwierdzenie, że najtrudniej jest zacząć i ciekawie skończyć. 

Przygotowałem dla moich klientów i nie tylko podpowiedź, jak ciekawie zacząć przemówienie z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości. Opracowałem również szablon przemówienia. W miejscach które zaznaczyłem można ten szablon uzupełnić o wątki lokalne. Pomimo że 11 Listopada jest świętem wesołym,  to podniosła atmosfera, chłód, bliskość święta zmarłych powoduje, że całkiem dobrze odbierane są motywy nagradzania tych, którzy walczyli, a często oddali życie za Polskę. Ten typ wstępu nazywam „truizmem”. Jest to powszechnie znane twierdzenie lub informacja, z którą musi się zgodzić na początku przemówienia publiczność. Wygłoszenie przemówienia zajmuje od trzech do pięciu minut.

 

Wzór przemówienia na 11 Listopada

11 Listopada to data niezmiernie ważna dla każdego Polaka. To Dzień Odzyskania Niepodległości. Po 123 latach rozbiorów,  karania za mówienie po polsku, zsyłek na Sybir,  germanizacji, walki brata z bratem, Polacy odzyskali swój dom, odzyskali Orła Białego, odzyskali Biało-Czerwoną Flagę. Od tego dnia nie musieli się bać, że bycie Polakiem, bycie patriotą zostanie ukarane. 11 Listopada przypominamy o tych spośród … ( na przykład wrocławian lub mieszkańców powiatu legionowskiego), którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. …. Tutaj piszemy 2-3 zdania o lokalnych patriotach związanych z datą 11 listopada. Jak ich nie mamy to pomijamy ten akapit.

11 Listopada to także okazja do uczczenia wszystkich którzy przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w niepodległej Polsce. Dlatego będąc tutaj jako jeden z nas, … (mieszkańców Płońska/Gryfic/Gdańska)… , pragnę podziękować:  … wymieniamy..
– jakichś  Żołnierzy Wyklętych
– jakiegoś przedstawiciela kościoła, który na przykład dbał o wartości patriotyczne
– żołnierzy AK
– Batalionów Chłopskich
– żołnierzy z września 1939 roku

Wielu spośród nich nie ma już wśród nas. Odeszli. Są z nami jednak ich dzieci, wnuki i prawnuki. Chcę w imieniu wszystkich złożyć na wasze ręce podziękowanie, że dzięki nim nad tym pomnikiem (/cokół/tablica)  powiewa biało-czerwona flaga, stoją harcerze i żołnierze w polskich mundurach, z Orłem w Koronie.

Na szczęście wielu naszych bohaterów, ludzi którzy walczyli o wolną Polskę, którzy przelewali za nas krew i tracili zdrowie, jest wśród nas. 11 Listopada to wasze święto.  To dzień, w którym możemy jako Polacy, jako mieszkańcy Ziemi … (Legnickiej/ Płockiej/ Podkarpacia)  wam podziękować. Dlatego proszę Państwa o oklaski.  Oklaski dla naszych bohaterów … (oklaski 🙂 )

Kiedy jutro siądziecie Państwo przy niedzielnym suto zastawionym stole, kiedy w pokoju będziecie cieszyć się bliskością rodzinny, WTEDY opowiedzcie najbliższym, WTEDY przypomnijcie im, co zdarzyło się 99 lat temu – 11 listopada 1918 roku.  Pamięć o naszych bohaterach, pamięć o Polsce, pamięć o przelanej krwi, nigdy nie zaginie.

Pobierz treść przemówienia tutaj.