Biuro Porad. Na dobry początek…(część 1)

Bardzo często nawet doświadczeni prezenterzy długo zastanawiają się nad pytaniem, jak zacząć prezentację.

Maurycy Seweryn. Biuro Porad. Mowa ciała. Etykieta. Wystąpienia publiczne.

Oczywiście, odpowiedź zależy od odbiorców, tematu, charakteru oraz celu wystąpienia. Dzisiaj opowiem o kilku uniwersalnych sposobach na dobre rozpoczęcie przemówienia.

  1. Proste wejście. Jak to się mówi „Zacznijmy od początku”. Na przykład „Moja firma jest największa organizacją w kraju dysponującą …” oraz „Chcę Państwu opowiedzieć, jak zdobyć środki na…”
  2. Moje początki. Można zacząć od dwóch-trzech krótkich zdań o swoim starcie, na przykład „Gdy zaczynałam pracę w urzędzie…” i stopniowo przejść do głównego tematu… „Teraz widzę, jak wiele firm korzysta z …”
  • Przykład z własnego doświadczenia. Żeby wzbudzić zaufanie do siebie oraz przekazywanej informacji, podziel się z odbiorcami swoim doświadczeniem, na przykład „Opowiem Państwu o organizacji X, która współpracuje z …”
  1. Truizm dla audytorium. Nie bój się wykorzystywać stwierdzenia banalne i wszystkim znane – będą dobrą postawą do dalszego rozwinięcia myśli. Na przykład: „Bez dobrze przygotowanej kampanii marketingowej nie uda się pozyskać Klienta. … Wiem jak to zrobić i podzielę się z Państwem wiedzą o…”

I to jeszcze nie koniec! Jeszcze kilka pomysłów na dobre rozpoczęcie wystąpienia napiszę w następny czwartek!