Biuro Porad. Na dobry początek…(część 2)

Kolejny czwartek – kolejna porada! Dzisiaj, jak obiecałem, publikuję kolejne pomysły na udane rozpoczęcie wystąpienia.

Przypomnę tylko, że treść przemówienia musi być dopasowana do konkretnej grupy odbiorców, tematu, charakteru oraz celu wystąpienia. Dlatego rekomenduję dowiedzieć się jak najwięcej informacji o nadchodzącym wydarzeniu. Otóż, kolejne sposoby na „dobry początek” 😊:

Maurycy Seweryn. Biuro Porad. Mowa ciała. Etykieta. Wystąpienia publiczne.

.

I. Wizja. Na początek „narysuj” swoim odbiorcom wizje przyszłości, która dotyczyłaby ich firmy, instytucji itd. Na przykład „Wasze placówki osiągnęły

II.Znajome i dobre skojarzenie, wykorzystane na początku przemówienia, powoduje pozytywne nastawienie widowni do Twojego wystąpienia. Ważne jest aby dopasować skojarzenie do miejsca i ludzi, uwzględniając wszystkie możliwe   Przykład: „Spotykamy się dziś w Warszawie, mieście cudownych zabytków … aby omówić…” albo „Spotykamy się dziś, w tym pięknym ośrodku ….”

III. Trzęsienie ziemi. Czyli dobrze znany wszystkim mówcom trick „zaskoczenie”. Doskonale przykuwa uwagę do wystąpienia, przynajmniej na początku. Tylko dobrze rozważ, jakie słowa będą ciekawą niespodzianką, a jakie mogą wywołać negatywną reakcję. Oto dobry przykład udanego początku „W 2017 roku moja firma zarobiła 20 miliardów złotych na najnowszych technologiach medycznych. Myślę, że warto porozmawiać o tym, jak również Państwo możecie tyle zarobić”

IV. Dowcip. Również należy do tych tradycyjnych początków, ale wciąż dość skutecznych. Niektórzy boją się z niego korzystać, bo podobno „nie wypada”. Niektórzy po prostu się boją dobrać nieudany żart. Myślę, że w dobie Internetu można znaleźć dowcipy na każdą okazję. Dokładnie jak zrobiłem to teraz:

„Chłopak podchodzi do dziewczyny.
– Tańczysz?
– Tańczę, śpiewam, gram na gitarze.
– Co ty pleciesz?
– Plotę, wyszywam, lepię garnki…”

Początek i zakończenie – to najbardziej ważne części wystąpienia publicznego. Już wiesz, jak dobrze zacząć przemówienie, zostało tylko przećwiczyć to w praktyce, na przykład na szkoleniu 😊.

Zapraszam do Biura Porad za tydzień.