Powitanie. Uścisk dłoni. Jak to robi Donald Trump i Prezydent Andrzej Duda.

Kilka dni temu ogłosiłem konkurs. Nagrodą były zaproszenia na moje szkolenie pod tytułem Akademia Mówcy i Prezentera w Katowicach i w Olsztynie. Pytanie brzmiało następująco:
Co oznacza gest, który widzimy na dołączonym zdjęciu? Jest to jedna z wielu form powitania, którą ćwiczymy na szkoleniu „Mowa ciała w obsłudze Klienta i pracy managera” .
Tutaj pełna treść pytania konkursowego w z Fejsa Warszawskiej Grupy Doradców Public Relations:

Jest to gest dominacji i jest wykonywany przez silniejszego partnera, choć niektórzy stosują go do reżyserowanego pokazania sympatii rozmówcy. Lepiej stosuje się go stojąc z lewej strony. Lewa strona wzmacnia też siłę klasycznego gestu dominacji (na zdjęciu niżej).

IMG_7764

klasyczny gest dominacji – Maurycy Seweryn szkolenia

Bardzo ładnie widać to na tym nagraniu z Donaldem Trupem. On dodatkowo stosuje gesty podkreślające patriarchalną przewagę USA nad innymi krajami a jego jako światowego lidera:
– klepanie po ramieniu
– klepanie po dłoni
– wytrącanie z równowagi przez przyciąganie dłoni.
W stosunku do Pana Andrzeja Dudy był delikatniejszy. Zachował większy dystans i okazał szacunek. Trudniej miał Prezydent Francji, z którym Prezydent Trump niby się witał po przyjacielsku, ale w rzeczywistości było to siłowanie się i pokazywanie, kto jest ważniejszy.