Donald Tusk jest bardzo ciekawym przykładem mówcy. Z powodu swojego stanowiska zawsze przyciąga uwagę mediów, a prawie każda jego wypowiedź staje się gorącym tematem. Aczkolwiek nawet u najlepszych można zauważyć sygnały stresu. Jak przejawia się stres u Pana Tuska?
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w trakcie komunikacji z politykami i zwykłymi Kowalskimi prezentuje bardzo dobry system komunikacji niewerbalnej za pomocą gestykulacji dłońmi. Jego gesty, w skali od 1 do 10, można spokojnie określić na poziomie 8. Prawie…. Widać opóźnianie gestykulacji o mniej-więcej jedna sekundę w przypadku przynajmniej polowy gestów. Oznacza to, ze prezydent Europy, po pierwsze, ma wiedzę jakie gesty chce zastosować. Po drugie, niekiedy musi się jeszcze zastanowić jaki gest należy zastosować. Czyli Prezydent Europy również cały czas się uczy.
Jest też druga strona medalu. Pan Donald ma swoje nawyki. Pojawiają się one w sytuacji zagrożenia i\lub stresu. Dotyczy to również wystąpień publicznych i wystąpień w mediach. Dzisiaj opowiem o dwóch z nich które są najsilniejsze u Polityka.
Pierwszy z nich – to zabawa obrączką. Łapanie się za obrączkę, utrzymywanie dłoni na niej, oznacza, że stosujący gest nie czuje się komfortowo. Obrączka jest bowiem związana z głębokimi emocjami, wsparciem, opiekuńczością jakie kojarzą się Panu Donaldowi z małżonką. Pan Prezydent Europy od czasu do czasu kręci również obrączką w obie strony. Jest to sygnał albo zakłopotania, albo stresu. Podobny gest stosuje Pan Prezydent Andrzej Duda, choć ostatnio zaczął go kontrolować. Jak sądzę, po podpowiedziach doradców wizerunkowych.
Drugi gest który nagminnie stosuje Donald Tusk to poprawianie mankietów koszuli. Sygnał ten pojawia się w dwóch sytuacjach. Przed spotkaniem – w zależności od momentu – zastosowanie gestu jest albo sygnałem stresu i zakłopotania, albo przejawem tego, że Donald Tusk dba o swój wizerunek, czyli również o rozmówce (wyraz elegancji). Niemniej bardzo często ten sam sygnał, stosowany w czasie mówienia, jest wyrazem tego, że Donald Tusk chcę się uwiarygodnić w oczach rozmówcy. W niektórych sytuacjach będzie to oznaczało, że nie do końca kreuje prawdziwą rzeczywistość.