Ziewnął w 21 sekundzie spotkania z Prezydentem USA. To Zelenski manipuluje Bidenem a nie Biden Zelenskim

2022-12-21

Ziewnął w 21 sekundzie spotkania z Prezydentem USA.

To Zelenski manipuluje Bidenem a nie Biden Zelenskim

W normalnych warunkach uznałbym, że Zelenski czuje się niekomfortowo na spotkaniu u Bidena. Że przyjmuje typową, klasyczną wręcz postawę demonstrująca zakłopotanie, strach i podporządkowanie. Ale to nie są dla Ukrainy i Ukraińca warunki normalne. Zelenski prezentuje w swoim mniemaniu…. skromność.

Problem polega jednak na tym, co chce osiągnąć Zelenski, a co będzie widzieć Świat, czyli my. My do będziemy widzieć strach, zmęczenie, podporzadkowanie Starszemu Bratu z Ameryku, ale dodamy też to co chce Zelenski, czyli że jest tylko skromnym prezydentem narodu ukraińskiego, który walczy o przetrwanie.

I konsekwencją tego namalowanego przez Zelenskiego obrazu było jego krótkie wystąpienie przed dziennikarzami na 10-minutowym spotkaniu u Bidena. Podziękowania, chwalenie, prośba i coś co spowodowało, że sam uznałem, że choć sztuczne i wyreżyserowane, czyli zmanipulowane, to jednak to spotkanie z Prezydentem USA było najlepsze z ostatnich lat. Wzruszenie. Tego Zelenski nie reżyserował. Aż takim wybitnym aktorem i komikiem nie jest. Przekazaniu medalu i listu od Pawłowa, który walczy w baterii Himarsów na Ukrainie towarzyszyły prawdziwe emocje.

Zacznę jednak od tego co widać i nie widać gołym okiem. I zacznę od początku, czyli od ….ziewnięcia. Prezydent Ukrainy zrobił to na spotkaniu z Prezydentem USA w 21 sekundzie (na marginesie ziewnął też w 40 sekundzie). Można to zrozumieć różnicą czasu. Ale … w silnych emocjach człowiek nie czuje tak bardzo zmęczenia. Zastrzyk adrenaliny jest spory. A to oznacza, że albo Zelenski jest niesamowicie zmęczony i wykończony wojną, stresem i nałożył się JET LAG, albo Zelenski tak dokładnie przewidywał co się będzie działo, przyszykował się do tego spotkania i je reżyserował, że lekkie ziewnięcie jest potwierdzeniem „grania roli” jak w kolejnym odcinku serialu o tytule „Prezydent w Białym Domu”.

Pozycja, którą całokształtem sylwetki przyjął Zelenski oznacza osobę skromną, przestraszoną (ułożenie dłoni w okolicach bioder i gest koszyczek), nastawioną na spotkanie a nie na rozmowę do pozowania przed dziennikarzami.  Ale…:

– koszyczek, czyli gest stosowany przez Zelenskiego w tej sytuacji, to rozluźnione i wygodnie opierające się na sobie palce. Jest to więc gest spoczynku a nie stresu czy zdenerwowania. Jedynym sygnałem oznaczającym zakłopotanie jest drapanie się (nie masowanie, które oznacza uspokajanie) kciukiem o dłoń.

– Zelenski przyjął pozycję „miękkiego brzuszka” czyli jego mięśnie brzuszne spoczywają. Gdyby był zestresowany to brzuch oraz mięśnie kręgosłupa lędźwiowego byłyby napięte;

– rozłożył szeroko nogi i co ważne również całkiem szeroko stopy a to jest silny sygnał doskonałej samooceny i pewności siebie.

– w 40 sekundzie ponownie ziewnął i aby się pobudzić zmienił pozycję siedzenia (usiadł głębiej);

–  Zelenski nie rozsiadł się wygodnie jak Biden w fotelu. On siedział tak samo podczas poprzedniego spotkani a z Zelenskim. Zelenski usiadł na brzeżku kanapy. Przycupnął. To sygnalizuje stres, ale w tym przypadku ulotność spotkania, tymczasowość i małe znaczenie dla niego tego momentu. On szykuje się do rozmów. Tą część odbiera jak konieczną konieczność. Bezowocną paplaninę w czasie kiedy „tam trwa wojna” i to chciał zademonstrować swoim, czyli Ukraińcom. Wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcie z poprzedniego spotkania.

10 minut spotkania można podzielić na 3 części. Pierwszą, gdy Zelenski słucha. Drugą, gdy mówi Trzecią, gdy zruszony wręcza atrybuty przywiezione z wojny, z Bachmutu.

W drugiej części (od 2,40 sekundy spotkania) przez 20 sekund widać zwykły ludzki stres przed przemawianiem. Jednak u Zelenskiego trwa on krócej niż u zwykłego śmiertelnika. To 20 sekund bez gestykulacji, ze spięciem mięśni ramion. Potem pojawia się coraz silniejsza eksprecja w postaci wysokiej i stanowczej gestykulacji. Na początku tylko prawą ręką. Potem oburącz. Wtedy pojawia się też silna i twarda mimika typowa dla jego nagrywanych codziennie wystąpień w Instagramie.

W trzeciej części, od około 4,40 sekund zaczyna się coraz dynamiczniejsza część zakończona silnymi emocjami u Zelenskiego i czymś co rzadko zdarza się na takich spotkaniach u Bidena, czyli… zainteresowaniem. Wręczenie medalu i listu Pawłowa, będzie omawiane przez nauczycieli akademickich jako jeden z ciekawszych zabiegów socjotechnicznych w czasie wystąpień publicznych tej dekady. A na 2 dni stanie się hitem internetu.

Źródło

Listen to Zelensky’s message to Americans from the Oval Office – YouTube