Przemówienie W. Putina w sprawie częściowej mobilizacji

2022-09-21

Miejsce orędzia jest podobne do poprzednich tego typu wystąpień. Ma sugerować, że jest to wypowiedź kierowana przez Prezydenta Rosji do ludzi jak wypowiedź służbowa, robocza. O ile Putin rzeczywiście nie jest chory, to ułożenie ciała w kierunku kamery i promptera, ma sugerować „jestem gotowy do działania”. Pozycja, którą zastosował nazywana jest w literaturze „starterem”. Ułożenie rak i ciała ma sugerować, że mówca za chwilę wstanie zacznie stosować się do swoich zapowiedzi.

Ułożenie głowy u Prezydenta najczęściej jest pochylone. Dzieje się tak też w pauzach. Pochylenie głowy odbierane jest jako sygnalizację groźby, agresji. Stąd nazywane jest „patrzeniem spod byka”.

Kontakt wzrokowy jest sygnałem istotnym w odbieraniu szczerości. Tym razem wystąpienie Putina zaplanowano tak, żeby utrzymywał stały kontakt z odbiorca przekazu. Służyć do tego miał tym razem teleprompter. Poważny temat, emocje z nim związane i sam prompter jako nie koniecznie ulubione urządzenie Putina (moim zdaniem mało ćwiczył z prompterem) spowodowały, że ruchy głową, powiekami zastępują niemal całkowicie gestykulację Prezydenta Rosji.

Gesty są ograniczone. Jedynym jest ruch kciukiem. Jest to sygnał stresu. Zachowanie tzw. „szczątkowe”. Putin chciałby w sposób dla siebie naturalny gestykulować. Doradzono mu jednak przyjęcie tej, konkretnej postawy. Spowodowało to w połączeniu z silnymi emocjami (ogłasza przecież „częściową wojnę”), że zaczął silnie przyciska dłonie do stołu. Do zachowanie sygnalizujące stres. Brak gestykulacji sam w sobie jest odbierany jako sygnał stresu. Nie mniej przyzwyczajenia, umiejętności i natura Prezydenta Rosji wymagały do niego gestykulacji stąd pojawiał się ruch kciukiem. Słabł w miarę upływu czasu (stres jest największy na początku wystąpienia). Aż dwa razy pojawił się w pierwszych ośmiu sekundach publikowanych nagrań.  Zanikał, kiedy Putin odczytywał płynnie dłuższe zdania i koncentrował się na operowaniu głosem.

Emocje Prezydenta oprócz mimiki, ruchów ramionami i ciałem (rekompensowały gesty), były przekazywane przez intonowanie głosem.